Podział godzin
obowiązujący od 25 stycznia

Do czasu usunięcia awarii naszego serwisu, zapraszamy kandydatów na
info.2lokrosno.strefa.pl

UWAGA! Dostawca usług hostingowych zmienił ustawienia serwera i powiadomił że po ich stronie jest OK. Niestety musimy przebudować serwis.

II LO na Sycylii
Kalejdoskop
Poniedziałek, 22 Luty 2016 11:37
   W dniach 10-17 lutego 2016 roku uczniowie II LO im. Konstytucji 3 Maja w Krośnie odbyli kolejny już po Madrycie, Istambule, Budapeszcie i Sofii międzynarodowy staż na Sycylii w ramach realizowanego przez szkołę projektu Erasmus+ „Zawody XX i XXI wieku - czy więcej je dzieli, czy łączy”. Uczniowie: Adrian Frydrych, Bartosz Grzebieniowski, Anna Drobek, Aleksandra Bąk, Karolina Olszyńska, Gabriela Urba odbyli tę podróż w towarzystwie nauczycielek języka angielskiego: Ireny Kolanko, Agnieszki Trybus-Gorczycy oraz Edyty Janusz - wicedyrektora szkoły i koordynatora projektu. Z tej okazji przygotowali specjalną relację z tego spotkania.

We Włoszech mieliśmy okazję zobaczyć niepowtarzalne miejsca, a także przeżyć niezwykły tydzień z mieszkańcami wyspy. Zaskoczyli nas oni swoją serdecznością i otwartością. Gościliśmy  w  Caltanissettcie – mieście położonym w samym sercu Sycylii. Byliśmy pod wrażeniem cudownej starówki, poznaliśmy pracę burmistrza Giovanniego Ruvoli, a także zachwyciliśmy naszych partnerów przygotowaną prezentacją, którą wzbogaciliśmy o quiz oraz przebojowe wykonanie piosenki "Lasciate mi cantare". Wraz z przedstawicielami Hiszpanii, Węgier, Bułgarii, Grecji oraz Turcji wzięliśmy udział w warsztatach rękodzielniczych. Pod okiem specjalistów stworzyliśmy własne tkaniny, lepiliśmy gliniane garnki i malowaliśmy płytki ceramiczne. „Bardzo mi się podobało tkactwo. Kiedy skończyłem swoje dzieło, byłem zachwycony” - wspomina Adrian. Warto dodać, że sami artyści byli zdumieni naszymi debiutami, doczekaliśmy się porównań do największych włoskich projektantów (Versace, Armani). Odbyliśmy także wycieczki do innych miast Sycylii. W deszczowym Agrigento podziwialiśmy Dolinę Świątyń. „Ogromna rzeźba upadłego Ikara, znajdująca się tuż przed antyczną świątynią, to jedna z najpiękniejszych rzeczy, jakie kiedykolwiek widziałam” - opowiada Ola. Mieliśmy również okazję zobaczyć występy reprezentacji wielu krajów (m.in. dzieci z Polski, Korei Południowej, Bułgarii) w trakcie sycylijskiego festiwalu „Mandorlo in Fiore”, podczas którego odbyła się wspólna modlitwa.  Z kolei w słonecznych Syrakuzach widzieliśmy w parku archeologicznym monumentalny starogrecki teatr, Ucho Dionizosa, gdzie oczywiście odbywaliśmy próby akustyczne, podziwialiśmy rzymski amfiteatr, na tle którego upamiętniliśmy pobyt zbiorowym zdjęciem. Na wyspie Ortygia natomiast zwiedziliśmy m.in. Świątynię Apolla i wspaniałą, barokową katedrę na placu Duomo. W ostatnim dniu ponownie zagościliśmy we włoskiej szkole, gdzie nasi gospodarze pisali egzamin z matematyki.

Dzięki pobytowi u sycylijskich rodzin mieliśmy kontakt z ich życiem codziennym, kuchnią oraz stylem życia. „Już od pierwszego dnia byłem oczarowany włoskimi daniami. Będę tęsknić za smakiem deseru cannoli, pasty alla Norma czy pizzy Quattro Fromaggi” -mówi Bartosz. „A ja po prostu kocham wszystko, co włoskie!” - dodaje Ania.

Nasz projekt jest realizowany w języku angielskim. Podczas tego tygodnia cały czas rozmawialiśmy i żartowaliśmy z naszymi rówieśnikami z Europy. Była to dla nas niepowtarzalna i najdłuższa lekcja konwersacji z angielskiego. Możemy się też pochwalić faktem, że nauczyliśmy się sporo słów z języka włoskiego. Przekonaliśmy się na własnej skórze, jak bardzo w nawiązywaniu kontaktów przydaje się znajomość języków obcych. Zyskaliśmy dzięki temu wielu nowych przyjaciół. Łza kręciła się w oku, kiedy musieliśmy opuścić gościnną Caltanissettę.

 

 


Google+
Udział w Ogólnopolskim Konkursie Polonistycznym zaowocował spersonalizowanym LOGO dla szkoły z najwyższą lokatą
Portal INTERIA.PL
Newsy z Gablotki Szkolnej
>>Arkusz klasyfikacji końcoworocznej 2015<<
>> Arkusz klasyfikacji półroczej 2015<<<
>>Arkusz klasyfikacji końcoworocznej 2014<<
>> Arkusz klasyfikacji końcoworocznej 2013<<<
>>> Arkusz klasyfikacji końcoworocznej 2012<<<
>>> Arkusz klasyfikacji końcoworocznej 2011<<<
>>> Arkusz klasyfikacji końcoworocznej 2010<<<
II Liceum Ogólnokształcące w Krośnie, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting